Mit jelent pontosan az IP68 minősítés
Az okostelefonok piacán ritkán találni olyan csúcsmodell telefont, amely nem rendelkezik valamilyen víz- és porállósággal. Míg korábban ez ritkaságnak számított, ma már sokkal gyakoribbá vált. Még azok a cégek is, amelyek korábban távol tartották magukat az IP-besorolástól – mint például a OnePlus – hozzáadták ezt a csúcskészülékeikhez. Valójában sok, 2021-re érkező okostelefon valószínűleg rendelkezik majd valamilyen védelemmel.
Nézd meg a specifikációs lapot, és valószínűleg látni fogsz valamit, amit IP-besorolásnak hívnak. Manapság ez IP67 vagy IP68 lesz.
De lássuk be, ha jó pénzt költesz egy készülékre, legyen az akciókamera, intelligens sportóra vagy egy új telefon, tudnod kell, hogy az túléli az esőt vagy egy véletlen kirándulást a WC-csészébe.
A víz- és porálló tulajdonságok és tanúsítványok sokféle kódja, bélyegzője és elnevezése zavarba ejtő lehet. Hadd magyarázzuk el.
IP-besorolások – mit jelentenek a betűk és számok?
Az IP-besorolások általában négy karakterből állnak. Néhány nagyon ritka esetben öt is előfordulhat, de ezeket valószínűleg soha nem fogja látni egy telefonon, hacsak a Samsung vagy az Apple nem készít olyan telefont, amely ellenáll a nagynyomású, forró gőzsugaraknak.
Az első két karakter, az I és a P az Ingress Protection (behatolásvédelem) rövidítése, vagyis hogy a telefon mennyire képes megakadályozni, hogy valami bejusson a belsejébe. A harmadik számjegy azt jelzi, hogy a készülék mennyire véd a kis szilárd anyagok (por/homok stb.) ellen, és a maximális érték 6. Ez az egyáltalán nem védettől kezdve a kis csavarokon, egy kis poron és a poron át a teljes porig terjed.
Az utolsó számjegy a folyadék- vagy vízállósági osztályzat, a maximális érték 8.
Más szóval, ha valahol IP68-as értéket lát, akkor tudja, hogy az a legmagasabb IP-besorolást kínálja mind a por-, mind a vízállóság tekintetében. Legalábbis, ha az IP-besorolás tanúsításáról van szó.
Mit jelent az IP68?
Az IP-besorolások esetében számos kombináció létezik, és ez könnyen zavarba ejtő lehet. Az IP67-es készülékek ugyanolyan porállósággal rendelkeznek, mint az IP68-as besorolású Samsung Galaxy S21 Ultra, de csak 1 méter mélységig bírják ki a vízben való tartózkodást. Ennél több víz átjuthat bármilyen védelmen a készülék belső alkatrészeibe.
Ami a szilárd anyagokat illeti, a készülékeket porral szemben tesztelték, és porállónak találták. Bármi, aminek a harmadik karaktere egy „6”, a lehető legjobban ellenáll a pornak, amit ezen a skálán tesztelni és tanúsítani lehet.
IP = behatolás elleni védelem
6 = porzáró
8 = 1,5 m mélységig vízbe merülve is kibírja (általában 30 percig).
Valószínűleg érdemes megjegyezni, hogy csak azért, mert valami IP68-as minősítésű és nagyszerűen bírja a víz alatt, nem biztos, hogy tesztelték arra, hogy ellenálljon az esőnek vagy valamilyen sugárból érkező permetnek.
Mit jelent az IP68 minősítés?
A 8-as a végén azt jelenti, hogy a telefont 1 méternél nagyobb mélységben tesztelték, és sértetlennek találták. Bár a szabványos tesztelés nem említi konkrétan a pontos mélységet, a gyártók felsorolják azokat. Az Apple például azt állítja, hogy az IP68-as minősítésű iPhone 12 akár 30 percig is kibírja, ha 6 méter mélyen van.